Birşey yapmak isteyenler önce iletişimden başlamalı

Birkaç gün önce “Telgrafı Atatürk gibi kullanmak” başlıklı bir yazı kaleme aldım[1]. Uzunca süredir kişisel gözlemlere dayalı basit ama (bence) önemli bir mesajı vardı:

Kurtuluş Savaşı gibi yokluklar içinde de olağanüstü sonuçların alınabileceğini kanıtlayan, bütünüyle sorun çözmekten ibaret[2] bir süreçte (Kurtuluş Savaşı) kullanılan çeşitli sorun çözme araçları içinde en önemlilerinden biri, Mustafa Kemal’in sıradışı yetenekleri yoluyla sağlanan mükemmel iletişim ortamıydı. Yurt çapında neredeyse her noktadaki çoban ateşleri içinde ve arasındaki iletişim, neredeyse biricik araç durumundaki telgraf, daha da doğru bir ifadeyle ‘telgrafın tüm imkanlarının ustaca kullanımı’ sayesinde sağlanmıştı. ‘Muhaberesiz muharebe olmaz’ ilkesiyle de dile getirildiği gibi, bu mükemmel iletişim ortamı olmasaydı, Kurtuluş Savaşı -her şeye rağmen- başarılamayabilirdi.”

Bu mesaj bir diğer gözlemle birleştiriliyor, bugünün çok daha ileri teknolojilerine rağmen, Türkiye sorunlarına çözüm arayışlarının yine önemli bileşeni olan iletişimin sağlanamayışına vurgu yapılıyordu. Yazının telgraf teknolojisiyle ilgili olduğu, onun ise Kurtuluş Savaşı ve Mustafa Kemal’in sıradışı yetenekleri yanında pek de önemli olmadığı yolunda birkaç görüş, konunun biraz daha didiklenmesinin yararlı olabileceğini gösteriyor.

Bir benzetme yapmak gerekirse: Nemli bir ortama bırakılan sağlam bir kâğıt (en iyi kalitede) nasıl ki zaman içinde -dış görünümü pek değişmeden- niteliği bozulur, üzerine yazı yazılamaz olursa, süreçler de benzer biçimde bozulmaya uğrayabiliyor. Mesela medeniyetin yapı taşı “iletişim”, söylenişi, sözlük anlamı değişmeden içten içe çürüyor. Onu çürüten nem ise, o süreci kullanma durumundaki kişilerin bir kültür haline gelmiş yaygınlıktaki çeşitli alışkanlıkları.

Örneğin bir iletişim sürecine konu olan toplantı başlangıç saatine uymadaki basit ilkeyi (keskin zamanlama) göz ardı edip, o ana kadarki mesajları kaçırma alışkanlığı -ve bunun özürle geçiştirilmesi- gibi.

Veya sıklıkla karşılaşılan, iletişim için gereken donanımın eksik veya yetersiz oluşunun sıradanlığı gibi.

Ya da sınırlı bir iletişim süresinin azami verimle kullanımı için uyulması gereken Değer İletişimi ilkesinin göz ardı edilmesi gibi.

Bunların sayısı artırılabilir. Bütün bunların tolere edilebilmesinin nedeni ise yaygınlığıdır. Yani kimsenin kimseye sitem edebilecek durumu pek yoktur.

Bunlar bir iletişim ortamının hiçbir işe yaramayan bir vakit kaybına -hiç farkına varmadan- dönüşmesine yol açabilir.

Şimdi böylesi bozulmuş bir iletişim ortamı yoluyla yaşamsal sorunlar ele alınabilir mi? Ya da yaşamsal olmayan gündelik sorunlar için işe yarar çözümler üretilebilir mi?

Bir ibadet düşününüz. İnanç sistemleri ibadetlerin nasıl yapılacağını olağanüstü titizlikle belirlerken, birilerinin çıkıp belirlenen normların dışına çıkıp kendi arzusuna göre bir ibadet formatı icat edebilir mi?

Wimbledon tenis turnuvaları ya da Chatham House kuralları hep benzer nedenlerle sıkı bir disiplin içindedir. İletişim ortamlarının -eğer bir beklenti var ise- bunlardan bir farkı olmamalıdır. O da bir çeşit ibadet kadar ciddiye alınası değerdedir.

İster toplumlar, ister aileler, isterse bir derneğin oluşturabileceği çalışma grupları olsun, her kültür biriminin kendi sürdürülebilirliği başta olmak üzere başarısının, kendi içindeki ortak kavram tabanı ve o tabana dayalı dilini ne denli ustalıkla kullandığına bağlı olduğunu Yuval Harari şöyle ifade ediyor: “Tarihte her kültürün işletim sistemi her zaman dil olmuştur”.

Belirli amaçlarla bir araya gelebilecek kişiler arasındaki sözlü ve yazılı iletişim, söz konusu dilin sadece o gruba ait inceliklerinin grup üyelerince öğrenilip pekişmesine yol açacak; aksi halde gündelik kullanımın kapsamadığı alanlarda “konuşup yazışan ama birbirini anlayamayanların anlaşmazlıkları” olarak sürüp gidecektir.

Bir yabancının bu tür anlaşmazlıklardan nasıl yararlandığını ‘80li yıllarda tanıştığım ve İngilizlerden pek hoşlanmayan bir İrlandalı şöyle dile getirmişti: «Normal olarak biz sizin anlayabileceğiniz düzeyde yazar ve konuşuruz. Çıkarlarımızın tehlikeye düşeceğini sezdiğimizde ise öyle bir dille konuşuruz ve yazarız ki siz anlamaz, fakat anlamadığınızı da anlamaz ya da belli etmezsiniz. İşte bizim size karşı en üstün yanımız dilimizdir.[3]» Bu durum yabancılarla iletişimde şüphesiz çok önemlidir; ama aynı kök dili[4] konuşanlar arasında ise bir ömür törpüsüdür.

Önceliklerimiz bağlamında hemen hiç gündeme gelmeyen bu konu acaba listenin en başına taşınarak niçin sürekli patinaj halinde olduğumuza bir ışık tutulabilir mi?

19 Temmuz 2023

Tınaz Titiz


[1] https://tinaztitiz.com/telgrafi-ataturk-gibi-kullanmak/

[2]Tüm Yaşam Sorun Çözmektir” adlı Karl Popper’ın kitabı kast ediliyor.

[3] Bkz. https://tinaztitiz.com/yabanci-dilkargasasi-2/

[4] Kök dil şeklinde bir sözcük muhtemelen yoktur; burada özel bir anlam için üretilmiştir: “bir dilin sadece bir gruba ait inceliklerinin grup üyelerince öğrenilip pekişmesi yoluyla özelleştirilmemiş genel amaçlı gündelik dil

7 Yorumlar

 1. Çat pat bir dilde bir şeyleri ifade edebilmeyi o dili biliyor olmak gibi sayılması ile dram başlıyor. Böyle bir anlayışla okullarda öğretilen kök dil olsun bir yabancı dil olsun, ancak tarzanca konuşularak öğreniliyor. Küfür ve şiddetin toplumumuzda yaygınlığının temelinde kendini iyi ifade edememe olduğu nedense üstünkörü geçiştiriliyor. Polisiye önlemlerin sıkılaştırılması çözüm olarak görülüyor. Okullarda, Ortak yaşam alanlarının hepsinde yazılı-sözlü anlatım yetmezliği aynı zamanda bir SÇK yetmezliği olarak işlev görüyor. Biri dil, diğeri rasyonel düşünme, bir diğeri ortak sorun/ortak yarar ve Dayanışma gibi belli başlı sorun elamanlarını uygun kalıplar içinde toplum gündemine taşımak soluklu bir iştir ve üstlenicisini bekliyor.

 2. İletişimin önemli unsurlarından birisi “emir tekrarı”dır, yani karşınızdakinin sözlerinden ne anladığınızı kendi sözlerinizle yinelemek! Sanki zaman ve enerji kaybı gibi görünüyor, ama kesinlikle uyulması gerekli bir şart.
  Bir diğeri kavramlar üzerinde anlaşmak, örneğin herkes “evrim” deyip duruyor, ama acaba herkes evrimden aynı şeyi mi anlıyor?
  Herkes demokrasi deyip duruyor, ama herkes demokrasiden aynı şeyi mi anlıyor?
  Örnekler çoğaltılabilir, üzerinde durup düşünmek gerek.

  1. Benim için çok kiymetli Amirim milletvekilim, bakanım, hocam yazdıklarıyla da her yaştan insanlarımıza yol gösterien, ışık tutan büyüğüm.
   Ben, 1963-64-65 Yıllarında Karadon ocak elektrik servisinde sizinle çalışmış bir elemanının. Benim mühendisim sizdiniz.
   1966 yılında askere gittim. 1968 yılında Ereğli Demir Çelik Fabrikalarına girdim.
   Emin Yağlı ve Mehmet Ali Celepsoy ile burada da beraber çalıştım
   Emekli olduktan sonra; yurt dişlerinde çalıştım. En son isim Afganistan’daki
   USA ARMY NAVAL FORCES ve Natoda uzun süre Elektrik Kalite Kontrol mühendisi olarak çalıştım.
   Siz gibi bilgisi sonsuz kalemi kuvvetli Memleketimizin kurtarıcısı ATATURK’U seven engin bir kişinin, Emrinde yıllarca çalışmaktan gurur duyuyorum.
   Sizlere Sevdiklerinizle beraber sağlıklı uzun ömür mutlu yasam diliyorum. SAYGILARIMI GÖNDERİYORUM 19/09/2023
   KEMAL YAVUZ 05353042570

 3. ”Bunların sayısı artırılabilir. Bütün bunların tolere edilebilmesinin nedeni ise yaygınlığıdır. Yani kimsenin kimseye sitem edebilecek durumu pek yoktur.” Kanımca yazınızın özeti olarak algıladığım bir cümle. Neden; saygı! İletişimin doğru gerçekleşmesi için olmazsa olmazı. Ve değer iletişimi ilkelerinin yok sayılması. Kısaca iletişim öncelikle her şeyden arındırılmış karşılıklı saygı ile başlamalıdır.

 4. Değerli Bakanım, Tınaz TİTİZ Beyefendi,

  Yazınızı ve açıklamaları örneklerle birlikte çok güzel ve anlamlı bulduğumu belirtmek isterim.
  son cümle ise sanki tüm yazının özeti gibi.
  “Önceliklerimiz bağlamında hemen hiç gündeme gelmeyen bu konu acaba listenin en başına taşınarak niçin sürekli patinaj halinde olduğumuza bir ışık tutulabilir mi?”
  Evet tutabilir diyorum.
  En iyi dileklerimle Sevgilerim Selamlarımla

 5. Öğretmenim…
  Ne kadar açik anlamli yazilarinizdan birisi daha.
  “Epeyce yamlaşmışım, duyuyorum” Diyorum…
  Pratiğime bağlayamıyorum…

 6. İletişim şu sıra benim de en çok odaklanılması gerektiğine inandığım şey… Bunda yeni olarak izlediğim Yuval Noah Harari’in “Unstoppable us” kitabı üzerine YouTube’daki soru-cevap videosu etkili oldu diyebilirim. Adil Yaşam, insanların bencillik evrimi ve üzerinde düşündüğümüz birçok konuda düşüncelerimizi doğrulayan görüşleri var Harrari’nin…

Yorum Gönder