Akıllı telefonlar aptal insan üretmek için de kullanılabilir..

Bir gazete haberi (http://bit.ly/1ujcLYo), “kalemli silgili öğrencilik devrinin bittiğini, öğrencilerin ceplerinden çıkaracakları akıllı telefonlarla en zorlu matematik sorularını saniyeler içinde çözebileceklerini” müjdeliyor.

Ben bunun, vergiler nedeniyle azalan telefon satışlarına yeni bir ivme vermek amacıyla yayımlanmış bir reklam-haber olduğunu sanmıyorum. Geçmişte bu yoldaki gelişmeleri (https://tinaztitiz.com/?p=3769) yakından izleyen bir kişi olarak, milletimize hizmet aşkıyla yanıp tutuşan kesime dahil bir gazete elemanının, yeni bir hizmeti duyurma çabası olarak değerlendiriyorum.

Bu konuya niçin bu denli ilgi duyduğumu ise merak edebilenler olabileceği düşüncesiyle bir açıklama da yapmak istiyorum: Herkesin bir hobisi olabildiği gibi bende de neredeyse takıntı derecesinde bir merak var: Ne zaman boş vaktim olsa, adına gelişmiş denilen toplumların, daha az gelişmiş olanları, daldaki karganın tilkinin dolduruşuna gelip de peynirini kaptırması misali kandırmak için ne gibi icatlar çıkardığını izlerim.

Daha az akıllı, pardon daha az gelişmiş toplumları sömürmenin en güvenli yolunun, o toplumun insanlarının akıl-fikir düzeyini azaltmaktan, ama bunu da tam aksi izlenim yaratıp kendi kendisiyle giderek daha çok gurur duymalarını sağlayacak bir şekilde yapmaktan geçtiğini keşfettiklerinden uzun süredir şüpheleniyor ama bir türlü kesin kanıtlara erişemiyordum.

Bu akıllı telefon denilen aletin tam da bu amaca hizmet için birebir olduğunu işte bu gazete haberiyle öğrenmiş oldum. Haberi üreten gazeteciye, onun ekonomi sayfasında yazılmasına onay veren ekonomi editörüne ve sırasıyla tüm yetkililerine bu vesileyle en derinden teşekkür ederim.

Şimdi bu haberi okuyan, bozguncu karakterde en azından birkaç matematik öğretmeninin (yani hocasının) çıkıp, “böyle rezalet olmaz; matematik soruları, karmaşık gerçek yaşam sorunlarını anlamak için birer modeldir; bu problemler yoluyla insanlar rasyonel ve kritik düşünme becerisi edinirler; sonra da önlerine çıkan bireysel, kurumsal ya da toplumsal ölçekli sorunları doğru anlayıp, doğru vizyonlar geliştirirler; bu soruların cevaplarını otomatik olarak bir makineden almayı adet edinirseniz, mesela Suriye sorununu, mesela Ermeni iddiaları konusunu da akıllı telefonun cevaplandırmasını beklersiniz. Böylelikle, sadece önüne konulan doğru cevapları sorgulama (https://bit.ly/VXCVbt) becerisi kazanmamış, her alanda sömürülebilecek kıvamda salaklar yetiştirmiş olursunuz” diyeceklerdir.

Siz lütfen bunlara aldırış etmeyin ve lütfen akıllı telefonlarınızın gösterdiği yoldan ayrılmayın; pek yakında doğru cevapların ne olduğunu bizzat yaşayarak göreceksiniz.

2 Kasım 2014 Pazar

6 Yorumlar

 1. Sayın Tınaz Titiz çok önemli bir hususa çok doğru bir yaklaşımla uyarmış. Aynen katılıyorum. Ben de şunu gözlemliyorum: artık akıldan hesap yapabilenler pek kalmadı; dostların telefon numaralarını ezbere bilmek pek kalmadı. vs. “Akıllı” makineler sayesinde bunları kullanmayı bir övünç, bir gösteriş vesilesi yapanlar, “kolaylık” sananlar gerçekte beyinlerini kullanmayı azalttıklarının, giderek iyice aptallaştıklarının farkında değiller!
  Tabii bundan kimlerin kazançlı çıktığını Tınaz Bey gayet net belirtmiş…

  1. Sn. Tınaz Titiz,
   Çok ilginç ve bu günlerde üzerinde düşünülmesi gereken bir konuyu ele almışsın. Samsung 6 nın çıkması nedeniyle.. Bu gün yakın dostlarla bu konuyu tartışmıştık. Daha yeni okuduğum bir yazıda ve Fransada yaşayan kızımın anlattıklarına göre Avrupada normal sıradan insanlar, hatta yöneticiler, üst düzey çalışanların hemen hemen hepsi 3/4 yıllık telefonlar kullanıyorlar. Hele çocuklarına 12 yaşında telefon veriyorlar ve 5/6 yıllık. Kendi telefonları da 1/2 model öncekiler, tabletleri de.. Biz de dar gelirliler bile “bir tanecik evlatlarına” her sene yeni çıkan modeli daha eskisi bile yeniyken sabahtan sıraya girerek alıyorllar.
   Hele matematik ve yaşam ilişkin harika… MATEMATİKTE AMACIN İŞLEM YAPMAK YA DA SONUCA ULAŞMAK OLMADIĞI.. Selamlar, sevgiler, görüşmek üzere.. Sezon geldi, yemek ayarlayacağım arkadaşlarla..

 2. T.C. Devleti de kökünden yok olunca, ancak anlaşılır ezberle yapılan zihinsel soykırımın ne olduğu! Maalesef.

 3. Merhaba arkadaşlar,
  Bu da bir şey mi? İnsanlar yakında kulaklarınına takacakları mikro chipler aracılığı ile yabancı dilden konuşulanları anlayacak ve “konuşacaklar”. Yabancı dilleri öğrenmek gereksiz olacak.

 4. Tınaz bey merhabalar,
  Çok teşekkür ederiz, çok önemli bir konuyu incelemiş ve yazmışsınız.
  Naçizane aynı düşünce ve duyguları paylaşıyorum..Ama anlatamıyorum..
  Bugün Atatürkü hüzünle andık..Teknolojiyi bu şekilde kullanmamız, düştüğümüz gaflet uykusu yüzünden, Atatürk’ün çizdiği yoldan da çok uzaklaştık..Bu yazdıklarınızı bas bas bağırmamız, duyurmamız, hissettirmemiz lazım..Yoksa ülke sorunlarımızın çözümünü, savunmamızı da cep telefonundan bekleyeceğiz..Öğrenciler ödevlerini artık cep tel. ile hazırlayıp öğretmene mail atıyor günün herhangi bir saatinde.. Tehlike tusunami gibi geliyor, fakat bağımlı olmuş insanlara anlatamıyorsunuz..Saygılarımla

Yorum Gönder