Siverek(ler) niçin geri kalmıştır?

Doğru ise iktidar ortağı bir partinin Karaburun İlçe başkanı, bir davada hakim ve savcıyı tehdit ettiği için gözaltına alınmış, serbest bırakılması başvurusu ise mahkemece reddedilmiş. Bu olayın ardından ilgili savcı ve hakim Şanlıurfa Siverek’e tayin edilmiş.

Bu olay tek değildir ve belirli bir döneme de özgü değildir. 

Anılan “tayin” aslında, “liyakati düşük olduğu” ve “düşük liyakatlilerin de gerice yörelere layık olduğu” muhtemel varsayımları ile yapılmış olmalı.

Eğer bu olay nadirattan olsaydı, ileri süreceğim sonuç için yeterli sayılmayabilirdi; ama olmadığı açıktır.

Bir yörenin gelişmişliği çok sayıda öğeye bağlı ise de, bu öğelerin hemen çoğu, o yöredeki kamu yöneticilerinin liyakatlerine büyük ölçüde bağlıdır.

Kamusal yetkileri kullananların gözünde “işe yarar-yaramaz” ölçeğine göre yaramaz olanların, bulunduğu yerden daha gerice yörelere sürülmesi yazılı olmayan bir kuraldır ve Sivereklerin geri kalma nedenlerinin başında gelir.

Demokrasi olarak yol, su, baraj, beton istemeyi yurttaşlık görevi; bunları vaad etmeyi de siyasetçilik sayanlardan, şu vaadi önemseyecek 1 (yazıyla bir) kişi arıyorum: “Eğer beni seçerseniz, gerice yörelerin sürgün amacıyla kullanımına karşı mücadele edeceğim”.

Bunları boşverelim, bize daha ballı vaatte bulunanı bulup seçelim, değil mi?

Tınaz Titiz

9 Eylül 2022

2 Yorumlar

  1. Bu örnek olayda hakim siyasi baskılara direndiği için Sivereğe gönderildiyse, aslında oraya baskılara direnen liyakatli biri gönderilerek Siverek ödüllendirilmiş olmuyor mu..

  2. Türklerin Tarihini öğrenme merakı gelişmiş olsaydı muhtemelen batırdığı devlet sayısı bu kadar olmazdı. Ülkemin toprağı diye sarıldığı yörelerin az gelişmişliğini dert edinmeyip oraları devletin cezalandırmak istediği memurlarını sürgün yeri olarak kullanması o anlamda manidardır.

    Cezalandırılmak istenenlerin sürgün yeri değil; oraları kazanma amaçlı misyon ile liyakati yüksek elemanlarının görev yeri olarak görmüş olsaydı PKK’yı bölücülük amaçlı kullananların türemesini de önlemiş olurdu.

    Tanrı beni dostlarımdan korusun duası boşuna edilmemiştir.

Yorum Gönder