Cumhuriyetimizi Kurucu İlkelerine Döndürme Çağrısı..

(Çağrı Metni)

Beyaz Nokta® Gelişim Vakfı, yaklaşmakta bulunan Cumhurbaşkanlığı seçimi’nin, kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sisteme dönüş için önemli bir dönemeç olduğuna ilişkin bir çağrıda bulunuyor. Twitter bağlantısına (buradan) erişebilir; beğenebilir, alıntı yapabilir ya da daha iyisi re-tweet yapabilirsiniz.

Tınaz Titiz, 26 Ocak 2023

4 Yorumlar

 1. Bu seçimlerde Cumhur İttifakının kazanmaması için aktif olarak çalışacağım. Umudum giderek azalıyor ama şimdi çalışma zamanı!

 2. Millet ittifakı doğru adımlarla,kaybettiğimiz demokrasi erklerimizi yeniden inşa etmek üzere çalışmalarını aralıksız surdurmektedir.
  Tüm yurttaşlarımızın bunun bilinciyle hareket ederek secimlerde ellerinden geleni yapmaları gerekir.Arada çıkan çatlak sesleri dikkate almayalım. Ümidimizi hiçbir zaman kaybetmeden,kararlılıkla yapilan bu calismalara destek çıkmalıyız. GIDECEKLER.

 3. Yıllar, 1923 – 1938 arası, Ataturk’un 20. yüzyıla uygun akil yapısına cikarma, modern bir toplum yaratma, bu toplumu kendi kendine yeter hale getirebilme, sinir ötesi ticaret kabiliyetinde lehte neticeler ile sanayileşme ve hizmet üretebilme, çabaları ile, gunumuz son 20 yılı maalesef çelişki içermektedir.

  21. yuzyil teknolojilerini ithal ederek kullanmak ile 21. yüzyıl modernitesine uyum göstermek ve 21. yüzyıl teknolojilerine katki oluşturacak bir ülke ve halkları olmak farklı icerikler taşımakta. Birkaç ornek vermek gerekirse, su anki imkanlar ile sonsuz uzayda, ulaşabildiğimiz ve 3 trilyon adede sayilabilmis olan galaktik yapılar, her bir galaktik yapinin icinde çoklu milyar seviyesinde yıldızlar ve gezegenlerin varligini anlayabilmenin, dünyevi karsiligi olan, Kadin haklarının erkekler ile eşit hale getirilmiş olması, erkek yonetim bagnazligindan kurtulma, gelecegi dünyevi hayaller ile sürdürmek varken, masallar ile akılları kandırmak, gencecik beyinleri, ulu orta masallar ile doldurup, 30, 40, 50 yıl sonrasınin koleleri olacak insanlara dönüştürmek, vb., ne kadar Dogru olabilirki!

  Hiçbir ulke vatandaşı, cocuklarinin geleceğini Afganistan’da, Iran’da görmüyor. Hiç bir kimse çocukları icin Almanya, Amerika, Italya, Fransa, vb., ülke üniversiteleri varken, bizim cocuk icin çok istiyoruz, Kabul üniversitesine girsin, Tahran üniversitesine girsin demiyor.
  21. yüzyılda dünyada ulaşılan maddi ve manevi birikimleri yok farzedemeyiz, ama hala farzedenler var ve bu bunlardan mutlaka kurtulmalıyız.

  1. Değerli kardeşim Necil, mükemmel eleştirilerine katılmayacak az sayıda -hatta hiç- kişi olabilir.
   Mesele son cümlene gelip takılıyor; yani işin püf noktası orada.
   Ben, aydın kesimin sürekli olarak anayasalar yapmasıyla, sonra da “hızlı kursta öğrenilmiş nitelikli Türkçelerimiz” yardımıyla yazılan maddeler nedeniyle sürekli yorum kavgaları yapıp, zaten kamplaşmış kesimleri daha da kutuplara ayırmayı çok anlamsız görüyorum. Ama buna rağmen -uyulmayacak olsa da- bu tutkudan (anayasa yapma tutkusu) vazgeçmeyeceğimize göre bari işe yarar bir madde koyalım diyorum. Kısa ve net bir madde. Şöyle:”T.C. devletine vatandaşlık bağıyla bağlı hiç kimse, amacı her ne olursa olsun, sonu -meli/-malı ile biten cümle kuramaz“.
   Değerli dostum, önerileriniz “kurtulmalıyız” gibi bir dua ile durduk yerde gerçekleşmeyeceğine ve de ancak yaşamını sürdürebilecek enerji, akıl, fikir vb donanıma sahip kişilerce de gerçekleştirilemeyeceğine göre, onun dışında kalan nispeten tuzu kuru sayılabilecek bizler gibi kişilerin ellerini taşların altına sokmaktan başkaca bir yol ne yazık ki yoktur. Tüm kaynaklarını kendine tahsis etmiş yüzbinlerce nitelikli insanımız, yapılması gerekenleri bir avuç “saf” insana bırakmış, sürekli şikayet edip yapılması gerekenleri o saf insanlara buyuruyor.
   Bilinen (bayat) bir fıkra ile bitireyim ki daha iyi anlaşılsın: “İki arkadaştan birinin para ihtiyacı var. Diğerinden yüz lira istiyor. Diğeri “yok” diyor. İhtiyaç içindeki vazgeçmeyip çıtayı indiriyor: Bari elli lira ver. Diğeri onu da ret ediyor. Böylece çıta iyice düşüp “o zaman 1 lira ver” deyip o da ret edilince, bizim arkadaş son talebini yapıyor: “Bari saati söyle”.
   Hoşça kalınız demeden önce sorayım: “Saat kaç?” :-))
   Şu web sitelerine bir bakınız belki fikri bir katkı (-meli/-malı’sız) olabilir: BeyazNokta.org.tr, BirlesikAkilAgi.com, KavramMutfagi.com, SoundPredict.com, SosyalTohumlama.com, SoruOlusturmaTeknigi.com, AdilYasam.net (hepsi BNGV’ye aittir ve saat dahil türlü ihtiyaçları vardır)
   İşlerinizde başarılar diler, sonsuz sevgilerimi sunarım

Yorum Gönder